چک لیست پرندگان ایران ۵۴۰ تایی شد!

پنجشنبه, دی ۱۰م, ۱۳۹۴

 tarlan

 

به نقل از پایگاه اطلاعاتی گروه پرنده شناسی طرلان دو گونه جدید به چک لیست پرندگان ایران افزوده شده و بدین ترتیب تعداد گونه های موجود در کشور از 538 گونه به 540 گونه افزایش می یابد.

1. طی بررسی و مطالعات میدانی محیط بان اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش، پرنده “مونیای سینه فلسی” (Scaly-breasted Munia/ Lonchura punctulata) در جزیره کیش مشاهده شد. پرنده مذکور در روز های 25 و 26 شهریورماه سال جاری توسط آقایان “حامد محمدی” و “سید علی جبلی” در میان دسته ای از گونه مونیای هندی (Lonchura malabarica/Indian Silverbill) مشاهده و تصویر برداری شده است. این گونه پیش از این نیز در بهمن ماه سال 91 با شرایطی مشابه، توسط آقای “علی علی اسلام” درنزدیکی بندر جاسک مشاهده و تصویر برداری شده بود که با توجه به آنکه منطقه مورد نظر مسیر انتقال غیر قانونی این گونه از پاکستان به ایران می باشد، رهایی اتفاقی از اسارت، دلیل اصلی حضور گونه برآورد شد. اکنون با مشاهده اخیر و با توجه به حضور این پرنده بصورت آزاد در کشورهایی چون امارات متحده عربی، عربستان و یا عمان چنین به نظر می رسد که شاید بهتر است به احتمال حضور این گونه در بخشهای جنوبی کشور حداقل بصورت اتفاقی و یا نادر توجه بیشتر شود.  لازم به ذکر است این گونه چندین بار توسط گروه طرلان در شهر تهران نیز مشاهده شده است که یقینا با فروش شمار بالای این پرنده در پرنده فروشی های مناطق مختلف شهر تهران، رهایی از قفس علت مشاهده می باشد که در پایش های بعدی حضوری بلند مدت از آن مشاهده و گزارش نشد. به احتمال زیاد به علت حساسیت گونه به برخی شرایط محیطی تهران چون سرما، پرندگان مشاهده شده از چرخه طبیعت حذف شده اند.
برای مشاهده تصویر به تالار گفتگوی پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان http://www.birdforum.ir/ مراجعه نمایید.

 

unnamed

 

2. گونه ” Wire –Tailed Swallow ” توسط جناب آقای دکتر حمیدرضا رضایی و دانشجویان همراه در استان گلستان مشاهده و تصویربرداری شد و شناسایی گونه نیز به تایید مراجع ذیصلاح رسید. نام فارسی انتخابی برای این گونه پس از تایید “کمیته ثبت پرندگان ایران” به اطلاع عموم خواهد رسید. برای اطلاعات بیشتر، کلیک نمائید.

 

chimage.php

نظرات